Binalarda yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor

Binalarda yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor
  • 10.01.2023

Binalarda yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor

Binalarda yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor


Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği değişikliği ile hazırlandı. Yeni binalar için yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlayacak.

Bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük yapıların, kullandığı enerjinin en az yüzde 5’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak. 1 Ocak’tan itibaren projeleri bu şarta göre hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.

Yüzde 5 yenilenebilir enerji şartı

Buna göre 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az “B” olacak şekilde inşa edilecek. Ayrıca bu binaların, kullandığı enerjinin en az yüzde 5’ini güneş enerjisi paneli, rüzgâr enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak.

Pencerelerin ısı yalıtım değerleri iyileştirilecek

Bu yapıların halen “C” olan asgari enerji performansının “B”ye çıkarılması ile ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarında da en az 2 santimetre artış olması gerekecek. Bu kapsamda asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara’da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak. Ayrıca pencerelerin ısı yalıtım değerleri iyileştirilecek. Bu sayede binaların, ısıl konfor şartları bozulmadan ortalama yüzde 25 daha az enerji tüketmeleri sağlanacak.

Enerji faturasında yıllık 10 milyar lira düşüş

1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekare üzeri tüm binalara yaygınlaştırılması ve kullanılan enerjinin en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması zorunluluğu da getirildi. Yapıların 2023’ten sonra bu şartlara uygun inşa edilmesiyle Türkiye’nin enerji ithalatı faturasında yıllık 10 milyar lira düşüş sağlanması, 2025’ten itibaren ise yıllık düşüşün 15 milyar liraya ulaşması hedefleniyor.

Paylaş